نامهای مرسوم : سیکاس زامیا ( نخل مقووایی ) دستگاه لیزر

نام ان دستگاه لیزر یسی &# دستگاه لیزر روتک , Cardboard Sago , Jamaican Sago , Mexican Cycad , Cardboard Cycad , Cardboard Palm

نام علمی : zamia furfuracea

خانواده : سرخس نخلی Cycadales

نام Zamia از ریشه azaniae یونانی , به معنی ( یک مخروط کاج ( گرفته شده‌است .

این دسته از سیکاس در جمهوری اسلامی ایران پیشینه و عمر زیادی ندارد و بعداز واردات مدل zamia furfuracea که به سیکاس مقوایی یا این که به صورت همگانی به نام سیکاس زامیا معروف شده‌است , در سالهای اخیر به صورت نشایی و یا بوته ای به طور محدود به فروش می‌رسد . البته با اعتنا به اینکه گونه سیکاس رولوتا از این خانواده گیاهی محبوب میان علاقه مندان دستگاه لیزر و گیاه در سراسر عالم محسوب می شود , پیش گویی میگردد که این دسته هم جای خویش را در بازار گشوده نموده و به خانه ها و دستگاه لیزر شن های ایرانیان نفوذ پیدا کند .

سیکاس زامیا مقوایی فروش دستگاه لیزر و گیاه

سیکاس مقوایی مثل سیکاس رولوتا از جنس سرخس و از خانواده Zamiaceae است که ساکن مکزیک , ایندیای غربی و مرکزی ( در دریای کاراییب ) و امریکای جنوبی تا جنوب بولیوی است . طیف وسیعی از یک دسته زامیا ( integrifolia ) نیز در ایالات متحده ایالات متحده ( جورجیا و فلوریدا ) بسط یافته است .
دستگاه لیزر
سه دسته اصلی که بومی استرالیای غربی می‌باشند Macrozamia riedlei وMacrozamia fraseri و dyeri Macrozamia می‌باشند .

این دستگاه لیزر نوع در بخش ها بومی در جاهای به صورت کلی خشک در خاک های شنی و در صخره های دریایی و آهکی پرورش می نماید .

نخل مقووایی یا همان سیکاس زامیا دارای یک تنه کوتاه و گه گاه زیرزمینی تا 20 سانتیمتر است که معمولا بدون انشعاب در راستای بالا پرورش می کند و سطح تنه دارای بقایای برگهای قدیمی است و بافت زمخت وخشی برای تنه آن مهیا کرده است . در سن جوانی دارنده رشد دوچندان کندی است ولی با ارتقاء سن و بالغ شدن گیاه رویش آن عجله می گیرد . تنه سیکاس زامیا به عنوان یک مخزن آب در طول خشکسالی عمل می نماید .
دستگاه لیزر
در حین جونی گیاه اینگونه به لحاظ می رسد که برگها به جای تنه مستقیما از ذیل زمین روییده اند .

دستگاه لیزر سیکاس زامیا مقووایی دستگاه لیزر

سمیت : تمام بخش های این گیاه از جمله دانه ها برای حیوان‌ها و آدم ها سمی هستند . سمیت منجر زخم زدن به کبد و کلیه ها و همینطور به فلج احتمالی . خواهد شد . اندک شدن آب تن تخت‌گاز از عوارض آن است و هیچ درمانی برای مسمومیت با آن در حال حاضر شناخته نشده است .